V dnešnej dobe je vyživovacia povinnosť jedným z kľúčových právnych záväzkov súvisiacich s podporou rodiny. Ide o právny mechanizmus, ktorý zabezpečuje, aby osoby s dostatočnými finančnými prostriedkami prispievali k životnému štandardu svojich rodinných príslušníkov. Táto povinnosť je najčastejšie spätá s rodičmi a ich neplnoletými deťmi, avšak môže sa vzťahovať aj na manželov či iných členov rodiny v určitých situáciách. Je dôležitá nielen pre zabezpečenie základných potrieb, ale aj pre vytvorenie spravodlivej a udržateľnej spoločnosti. V tomto článku preskúmame vyživovaciu povinnosť a jej druhy.
Druhy vyživovacích povinností:
- Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom
- Vyživovacia povinnosť detí k rodičom
- Vyživovacia povinnosť medzi ostatnými príbuznými
- Vyživovacia povinnosť medzi manželmi
- Príspevok na výživu rozvedeného manžela
- Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke
-
Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom
Každý rodič má voči svojmu dieťaťu zákonnú vyživovaciu povinnosť. Pri určení výšky vyživovacej povinnosti sa skúmajú možnosti, schopnosti, majetkové pomery rodiča, zdravotný stav dieťaťa, nevyhnutné potreby (súvisiace s aktivitami, vzdelaním dieťaťa), kto sa o dieťa osobne stará. Súčasne sa berie ohľad na to, že dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov a že výživné má prednosť pre inými výdavkami rodiča.
- trvanie: od narodenia dieťaťa do času, kým nie je schopné samé sa živiť (vek zohráva čiastočnú úlohu)
- minimálna výška: 30% zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa určená v zmysle zákona č. 601/2003 Z.z. o životnom minime a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
- konanie o výživnom na plnoleté dieťa – iba na návrh
-
Vyživovacia povinnosť detí k rodičom
Vyživovacia povinnosť detí k rodičom nastáva v prípade, ak to rodičia nevyhnutne potrebujú a súčasne sú deti schopné samy sa živiť. Súd o nej koná na návrh. Výška súdom priznanej vyživovacej povinnosti musí zodpovedať možnostiam a schopnostiam a majetkovým pomerom každého dieťaťa. To znamená, že ak je viac detí (súrodencov), každý z nich bude zaviazaný na plnenie si vyživovacej povinnosti v prípade, ak ju súd rodičom prizná.
-
Vyživovacia povinnosť medzi ostatnými príbuznými
Táto vyživovacia povinnosť prichádza do úvahy vo vzťahu k predkom a potomkom iba v prípade, ak to nevyhnutne potrebujú. Vzťahuje sa výlučne na nevyhnutné potreby na život. V zmysle zákona povinnosť potomkov predchádza povinnosť predkov a súčasne, že prednostne sa táto povinnosť vzťahuje na bližších príbuzných. Tak, ako aj v ostatných prípadoch, ak nedôjde k dohode, rozhodne o výživnom na návrh súd.
-
Vyživovacia povinnosť medzi manželmi
Vyživovacia povinnosť vzniká okamihom uzavretia manželstva a končí právoplatným rozhodnutím o rozvode manželstva. Ide o vzájomnú vyživovaciu povinnosť medzi manželmi, ktorá im má zabezpečiť rovnakú životnú úroveň.
Ak nastane situácia, že každý z manželov má rozdielny príjem, pričom tento rozdiel nie je zanedbateľný, má dopad na ich životnú úroveň, pričom sa nevedia dohodnúť na jej vyrovnaní, môže sa ktorýkoľvek z manželov domáhať cestou súdu (podaním návrhu) určenia výživného na manžela. Súd v konaní posudzuje majetkové pomery manželov a súčasne prihliada aj na starostlivosť o domácnosť.
-
Príspevok na výživu rozvedeného manžela
Tento druh príspevku sa môže uplatniť vtedy, ak po rozvode manželstva jeden z manželov je v ťažkej životnej situácii, kedy nie je v jeho možnostiach a schopnostiach zabezpečiť si ani základné životné potreby. Zákon však tento druh príspevku limituje na splnenie nižšie uvedených kritérií:
- dohoda medzi bývalými manželmi / na návrh určí súd
- nárok môže vzniknúť najskôr dňom právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva
- primeraná výška
- súd ho prizná najskôr odo dňa podania návrhu (nie spätne)
- súd skúma dôvody, pre ktoré došlo k rozvodu manželstva, možnosti a schopnosti manžela ktorý má príspevok platiť
- časovo obmedzené – max na 5 rokov odo dňa právoplatného rozhodnutia o rozvode manželstva (výnimočne súd predĺži)
- zánik príspevku:
- opäť schopný sám sa živiť
- uzavretie manželstva
- smrť manžela, ktorý poskytuje príspevok
- povinný manžel stratí schopnosť sám sa živiť
-
Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke
Zákon v danom prípade hovorí o nevydatej matke, ktorá má voči otcovi maloletého dieťaťa nárok na príspevok na jej výživu a nárok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom. Tento príspevok neslúži na vyrovnanie životnej úrovne s otcom dieťaťa, ale s pôvodnou životnou úrovňou samotnej matky.
- Príspevok na výživu matky:
- primeraná výška (súd prihliada na príjmy matky)
- časovo obmedzené – max. na 2 roky najneskôr odo dňa pôrodu
- Príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom:
- účel: zakúpenie tehotenského oblečenia, strava, náklady na prepravu k lekárovi, lieky
- primeraná výška (súd prihliada na účelne vynaložené náklady)
- vznik: keď nevydatej matke vzniknú náklady súvisiace s tehotenstvom a pôrodom
- návrh na súd môže podať iba tehotná žena, pričom tento nárok sa premlčuje uplynutím 3 rokov odo dňa pôrodu